Музучилище Гулака-Артемовського

    Коли було утворено Черкаську область, край став розвиватися швидкими темпами. Насамперед разючі зміни прийшли в обласний центр. Де почали будувати потужні об’єкти промисловості. Зокрема хімічної та машинобудівної.

На тлі цих успіхів не могло не розквітнути й культурне будівництво.

Адже Черкащина — край найперше духовний, серце України, що дав Батьківщині світочів літератури й мистецтва. Серед яких немеркнучою величиною підноситься постать генія нашого народу Тараса Шевченка.

Закономірно, що в Черкасах у 1961 році відкривається музичне училище, якому через двадцять п’ять літ присвоєно ім’я видатного українського співака і композитора, автора першої національної опери «Запорожець за Дунаєм», Семена Гулака-Артемовського.

Від трьох класів напівпідвального приміщення, до сучасної матеріальної бази з прекрасними навчальними аудиторіями, репетиційним та органним залами, фонотекою, бібліотекою з читальною залою, що розміщуються у будівлі колишньої чоловічої гімназії (є архітектурним спадком В.Городецького) та добротній добудові наших часів — такий непростий шлях матеріального зростання закладу. Сьогодні музучилище імені Семена Гулака-Артемовського має всі умови для успішного навчання більше двох сотень студентів. Воно справедливо вважається одним з кращих мистецьких навчальних закладів України. Адже в стінах музучилища імені Семена Гулака-Артемовського формується справжня музична еліта. У зв’язку з чим варто згадати талановитих випускників, серед яких Ю.Власенко — професор Московської консерваторії, В.Замула — володар Куба Світу серед акордеоністів, Л.Зайнчківська — Народна артистка України, О.Стадник — Заслужений артист України, С.Проскурня — театральний діяч, О.Бондаренко та С.Бондаренко — відомі хорові диригенти…Сотні і сотні випускників є лауреатами міжнародних, всеукраїнських, міжрегіональних конкурсів виконавців і успішно працюють не тільки в Україні, а й вкладають набуті знання, досвід у розвиток національних культур багатьої країн світу.

Всього ж музучилище імені Семена Гулака-Артемовського підготувало більше шести тисяч молодих спеціалістів різних спеціалізацій музичного мистецтва.

Нині в музучилищі імені Семена Гулака-Артемовського працюють творчі колективи виконавців, які відомі всій Черкащині. Це симфонічний оркестр під керівництвом Заслуженого діяча мистецтв України Олександра Дяченка, оркестр народних інструментів (керівник Ірина Дяченко), духовий оркестр (керівник Володимир Бреславський), ансамбль баянів (керівник Юрій Сажин), хор училища під керівництвом Віктора Сергієнка, джаз-бенд — керівник Микола Євпак.

На базі закладу проводяться обласні конкурси вокалістів «Пісенні вітрила», «Бабусині пісні», «Моя Україна».

Десятки, сотні юних талантів Черкащини змагаються в майстерності, набувають професійного досвіду.

Стали доброю традицією звіти творчих колективів на сценах Черкас. Для небайдужих до музичного мистецтва дітей проводяться заходи Всеукраїнського тижня музики.

І звіти, і заходи вже давно перетворилися на незабутнє свято мистецтва.

За останні роки більше п’ятдесяти вихованців вибороли звання лауреатів багатьох міжнародних та всеукраїнських конкурсів виконавської майстерності: «юність, творчість, натхнення» (Угорщина), «Гірське сузір’я» (Словаччина), «Провесінь» (м.Кіровоград), «Дніпровські сурми» (м.Дніпро) .

На базі музучилища імені Семена Гулака-Артемовського відбуваються практичні семінари, проводяться відкриті уроки, викладачі шкіл області знайомляться з новинами музичної і педагогічної літератури. Тут центр методичної роботи і школа підвищення кваліфікації викладачів есетичного виховання.

Черкаське музичне училище імені Семена Гулака-Артемовського, яке  відзначало своє 55-ліття в 2016 році, завжди молоде і завзяте, його пульс життя надвисокий, бо в ньому працює згуртований, талановитий колектив однодумців. Який уже 34 роки очолює Заслужений працівник культури України Валентин Хороший.

Серед тих, хто примножує славні традиції навчального закладу, викладачі, Народна артистка України, кавалер ордена княгині Ольги Валентина Саввопуло, Заслужений діяч мистецтв України Олександр Дяченко, Заслужені працівники культури України Євген Кравченко та Валентина Зайченко, Заслужені працівники культури України, лауреати Міжнародних конкурсів Володимир Бресавський і Микола Євпак та багато інших самовідданих фахівців, добре відомих в Україні і поза її межами.

  • Підносили, підносимо і будемо підносити високе мистецтво Черкаського краю, готуватимемо непросто спеціалістів, а й патріотів України, своєї держави, які розвиватимуть і збагачуватимуть народну культуру. – Говорить директор училища Валентин Хороший. – Бо відомо ж ,що не хлібом єдиним живе кожен сущий, і в наш час, як ніколи, важлива й мистецька слава країни. Що утверджує наш народ як пісенний, творчий, з величезними культурними традиціями і багатющим духовним надбанням. Що не поступається іншим національним  спільнотам.
  • Безперечно ,- продовжує директор, -ми ще б краще працювали, аби були вирішені наші дві головні  проблеми — відсутність студентського гуртожитку і спортивної зали. Але проте можемо лише мріяти…

Хочеться сказати й про фінансування. Яке бажає значного поліпшення. Особливо для зміцнення матеріальної бази. Адже за роки незалежності нашої держави не змогли придбати жодного музичного інструменту…

Сьогодні не вистачає коштів на ремонтні роботи, на оплату вислуг працівників закладу. У вересні, коли буде переглядатися бюджет, стане відомо будуть працювати художні колективи, чи відбудеться вимушене скорочення.

Те ж можу сказати й про відзначення славної дати — 55-річчя училища. ( Інтерв’ю 2016 р.- авт.) Якщо будуть кошти — відзначимо на належному рівні. А не буде , то обмежимося урочистими зборами колективу. Адже училище не має великої зали для виступів наших митців. А за оренду сцени у філармонії треба заплатити три тисячі гривень.

Переконаний, що всі проблеми — тимчасові .

Бо мистецтво ж вічне. І незабаром нам не треба буде переінакшувати рядки безсмертного твору Семена Гулака-Артемовського «Стоїть явір над водою»:

… На Україну недоленька…

Народ  зажурився….

Усі негаразди залишаться в минулому і на нашу землю прийде добробут, мир та злагода.

Черкаське музичне училище імені С.С.Гулака-Артемовського є справжнім флагманом музичного мистецтва краю. До речі, єдине в Україні, що має орган.

А ще тут із успіхами професійно-педагогічної діяльності і творчими переплилися й значні проблеми, які має вирішувати держава.

Віриться  в те, що реформа галузі культури перекреслить складові, які працюють не ефективно й не відповідають інтересам суспільства. А буде звернута увага на тих, хто творить мистецьку славу країни, продукує кваліфіковані кадри, які тримають музичну культуру на найвищому рівні.

Як Черкаське музичне училище імені Семена Гулака-Артемовського. Талановитим викладачам і студентам якого бажаємо нових творчих звершень для України та її народу.

 

7 Replies to “Музучилище Гулака-Артемовського”

Залишити відповідь