Космос у музеї

12 квітня минає 60 років першого космічного польоту людини в космос

Напевне,  жоден населений пункт України, в тім числі й великі міста, не можуть похвалитися тим, що їх відвідувало аж двадцять космонавтів!

А ось красень – село Мліїв, що на Черкащині, може. Та ще й слід додати, що на гостинній мліївській землі побувала і мати першого в світі космонавта Юрія Гагаріна Анна Тимофіївна! Аж тричі!..

Сьогодні про дружбу підкорювачів космосу і трудівників Мліївської науково-дослідної станції садівництва імені Левка Симиренка розповідає лише музей відомої всьому світу Родини. Яка дала Україні і людству двох геніальних вчених-помологів, а також підприємців, інженерів-винахідників, щедрих меценатів… У музеї Родини Симиренків космічній темі відведено цілу залу. У якій стенди, альбоми із десятками знімків космонавтів, А.Т.Гагаріної, яких щиро, з великою шаною приймали тодішні працівники станції…  Є тут і  кілька дорогоцінних книг, насамперед про Юрія Гагаріна, його космічних побратимів, великого вченого і генерального конструктора космічних кораблів українця Сергія Корольова…

В експозиції також ціла вітрина їжі астронавтів – тюбики, пакети, консерви… А ще серед оригінальних речей – амортизаційне крісло космонавта, кисневі балони, ємності для води. Всі ці речі, що експонуються в музеї Родини Симиренків, побували  в космосі!.. І були привезені у Мліїв космонавтами як подарунок!… А ще в музеї Родини Симиренків є листи, листівки, документи, фото  Анни Тимофіївни Гагаріної, її старшого сина Валентина, космонавтів… Ініціатором, організатором та потужним двигуном дружби садоводів і астронавтів був тодішній директор станції, лауреат державної премії  імені Т.Шевченка, народний депутат України першого скликання, академік незабутній Микола Михайлович Артеменко.

До речі, як справжній вчений, він використав теплі, ділові зв’язки з космонавтами для наукового експерименту, передавши у космос насіння яблуні і живці. Що перебували на борту орбітальної станції «Салют-6» (космонавти Володимир Ляхов і Валерій Рюмін) протягом 175 діб!.. На жаль, живці загинули, а насіння, повернуте у Мліїв, проросло! Саме з космічних саджанців згодом у Млієві було висаджено космічний сад! Який, до слова, посадили самі ж космонавти!…  А доглядали деревця вихованці дитячого садочка «Яблучко», адже сад розкинувся зовсім поруч – між музеєм Родини Симиренків і приміщенням дитсадка… Він виріс, і дав щедрі плоди!

Напевне, саме тоді в музеї Родини Симиренків, у залі космонавтів, і з’явився стенд із промовистою назвою «Будуть яблуні і на Марсі цвісти!..»  Слід додати, що Микола Артеменко проклав дорогу космонавтам не лише у Мліїв, а й у зворотному напрямку!  Аби залишити добру пам’ять і про село і про мліївських талановитих вчених-садівників у Зоряному містечку космонавтів та на батьківщині першої людини, яка побувала в космосі – у місті Гагаріні (колишній Гжатськ), що на сусідній з Україною Смоленщині.

І в   Зоряному, і в Гагаріні вмілими руками мліївських садоводів, з мліївських саджанців були закладені фруктові сади та клумби квітів, насамперед трояндові алеї! Які росли, піднімалися також не без догляду мліївських спеціалістів. Яких час від часу посилав у відрядження Микола Михайлович… І, звісно, доброю традицією стали й щедрі мліївські подарунки А.Т.Гагаріній та космонавтам у Зоряному. Коли туди восени відправляли життєдайні плоди мліївських садів – яблука, груші, сливи!.. І не лише!.. Як знак поваги до мужніх, сміливих людей! Що штурмують для людства космос!..

Сьогодні, коли штурм Всесвіту продовжує не один десяток країн, земляни пригадують, що починалося все значно раніше… А шістдесят років тому у безмежну блакить полетіла перша людина – усміхнений і щасливий Юрій Гагарін!.. На честь якого науковець садстанції Віктор Чупринюк тоді вивів сорт яблуні, назвавши його «Ровесник Гагаріна».

Ми також пам’ятаємо, що в космосі побували й українці, зокрема перший космонавт незалежної Української держави, теж усміхнений і щасливий Леонід Каденюк!.. А ще знаємо, що серед великих вчених, серед тих, хто починав прокладати для людства шлях у космос було  немало наших співвітчизників. Це Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк, уже згаданий геніальний Сергій Корольов…

А ще дуже шкода. Що країна, представник якої вперше побував у космосі, сьогодні веде війну з нашою Батьківщиною, убиваючи українців. Цим стираючи з людської пам’яті усе добре, чисте і світле. Зокрема ось цю мліївську космічну сторінку. Коли українці відповідали на щиру повагу такою ж щирістю…

На знімках:

Так зустрічали мліївці комонавта Володимира Джанібекова.

Диплом ім.Ю.А. Гагаріна, яким був нагороджений колектив Мліївської садстанції ім. Л.П.Симиренка за підготовку у проведенні біологічних дослідів на орбітальній станції “Салют-6”. (Зберігається в музеї Родини Симиренків)

Анна Тимофіївна Гагаріна в саду на мліївській землі.

Почесні гості садстанції космонавти Г.Скоріков та Г.Береговий.

Зала в музеї родини Симиренків, приурочена дружбі Мліївської дослідної станції ім. Л.П.Симиренка із космонавтами.

Лист А.Т.Гагаріної експонується в музеї Родини Симиренків.

А.Т.Гагаріна та науковий працівник садстанції О.Сухойван.

Амортизаційне крісло експонується в музеї Родини Симиренків .

Їжа космонавтів експонується в музеї Родини Симиренків.

4 Replies to “Космос у музеї”

Залишити відповідь